Kazachstan – Parafia Świętej Rodziny. Biuletyn – Lipiec 2018.


Tajynsza, lipiec 2018

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dziękujemy, że jesteście z nami. Wspieracie nas swoimi ofiarami, dzięki którym, możemy tutaj być i służyć tutejszym ludziom. Wspieracie swoją modlitwą i życzliwą pamięcią. Jeszcze raz serdecznie za to dziękujemy.

U nas… Cóż – jak zwykle dużo się dzieje i nie za wszystkim można nadążyć… Jak już wcześniej wiele razy o tym pisałam, wciąż wyjeżdżają ludzie do Polski. Dlaczego jadą? Na pewno z różnych powodów, chociaż najczęściej chyba w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Czy spełniają się ich marzenia? Z pewnością Polska jest dla wielu krajem marzeń. Początki nie są łatwe, ale mimo wszystko jadą. Już na początku sierpnia wyjedzie kolejna rodzina (a dokładnie babcia z córką, bo ich dzieci już są w Polsce) z jednej naszej wioski. Ubywa potomków Polaków, a Kazachowie – oni mają swoją wiarę i nie łatwo im zostać chrześcijaninem. Jednak się nie zniechęcamy i wciąż szukamy drogi dotarcia do innych narodów ze światłem Ewangelii…

Już przeszło miesiąc temu wyjechała z Tajynszy s. Klaudia, która była tu 11 lat, od początku pobytu tutaj naszego Zgromadzenia (Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia). Decyzją Matki Generalnej została przeniesiona do Polski, do naszego klasztoru w Częstochowie. Parafianie żegnali Siostrę ze łzami w oczach i wdzięcznością w sercu za doświadczone dobro. Siostrze Klaudii też było trudno rozstać się z Parafią, ale Bóg wzywa ją na nowe miejsce i stawia przed nią nowe wezwania. Życzymy jej wielu łask na nowej placówce i w nowych obowiązkach.

W te wakacje, udało sie nam też zorganizować wyjazd dla grupki biednych dzieci do Sanktuarium Narodowego w Oziornoje. Spędziliśmy z nimi tam kilka dni organizując dla nich tzw. ”Wakacje z Bogiem”. Odwiedziliśmy siostry karmelitanki, dzieci kąpały się w jeziorze, które w ostatnich trzech latach na nowo tam powstało. Dzieci były zadowolone z tego wyjazdu i nie chciały wracać do domów. To także dla nas radość i nadzieja, że jakieś ziarenka wiary i dobra zostały zasiane w ich sercach.

Z początkiem sierpnia planujemy wznowić prace inwestycyjne w naszej parafii, tj. rozpocząć ocieplanie ścian naszego kościoła. Przebieg tych prac zależeć będzie od pogody, ale mamy nadzieję, że uda się wszystko zrobić. Zostały też zakończone prace przy wymianie dachu w naszej kaplicy w wiosce Podolskoje. Dach bardzo mocno przeciekał i wymagał remontu, bo był już tam od lat 70-tych. Udało się to przeprowadzić, dzięki ofiarom wielu ludzi. W dalszym ciągu też prowadzimy prace przygotowawcze do budowy domu parafialnego, ale niestety ciągle brakuje środków finansowych. To wszystko wymaga jeszcze wiele trudu i ofiar…

Jakiś czas temu prosiliśmy o modlitwę za naszego pracownika Sergieja, który miał wylew. Obecnie stan jego zdrowia troszkę się poprawił, na tyle, że może wychodzić z domu i spacerować po podwórku. Nadal jednak nie mówi. Polecamy go dalszej Waszej modlitwie.

My, natomiast, nadal potrzebujemy pracownika na zimę, do kotłowni kościelnej, ale też nie łatwo można znaleźć kogoś odpowiedniego do tej pracy… Za dwa miesiąca zima, a my ciągle jeszcze nie mamy odpowiednego do tego pracownika… Prosimy o modlitwę także i w tej sprawie.

Niech te kilka spraw, którymi się dzielimy nadal łączy Was z nami w tym jednym Kościele Bożym, gdzie my wszyscy jesteśmy Braćmi i Siostrami.

Ze swoje strony serdecznie pozdrawiamy z Tajynszy i zapewniamy o naszej modlitwie.

s. Margareta i Księża Marianie

PS. W razie potrzeby kontaktu z o. Alexey’em wystarczy przesłać  maila na adres:  [email protected] .

 

  • Na zdjęciu głównym kościół p.w. Świętej Rodziny w Tajynsza, Kazachstan prowadzony przez Księży Marianów. Fot. o. Alexey Mitsinskiy /tajynsza.marianie.com
Źródło:  O. Aleksy,  [email protected] , 30 lipca 2018.

Przeczytaj więcej o Parafii p.w. Świętej Rodziny w Tajynsza w Kazachstanie  >    >   TUTAJ.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2  , 2018.07.30.

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane