REPARACJE WOJENNE SIĘ NAM PO PROSTU NALEŻĄ


Świat musi zobaczyć, jaka tragedia spotkała ludność polską, bo 30 proc. zniszczenia są większe aniżeli te poniesione podczas działań wojennych. Należy pamiętać, że do dzisiaj nieodbudowane pierzeje dawnego Parku Saskiego były niegdyś wspaniale zabudowane. To był najpiękniejszy plac okresu międzywojennego w Warszawie – mówił dr Dariusz Kucharski, historyk, członek rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, odnosząc się do strat, jakie poniosła stolica Polski w czasie i po Powstaniu Warszawskim. Reparacje wojenne nam się po prostu należą – dodał historyk.

 

Powstanie Warszawskie było głównym wystąpieniem zbrojnym w ramach akcji „Burza”. Było wymierzone militarnie przeciwko Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz polskim komunistom. W skutek działań powstańczych śmierć poniosło ok. 10 tys. polskich żołnierzy i 150-200 tys. cywilów.

Dr Dariusz Kucharski przypomniał, co stanowiło główną istotę Powstania Warszawskiego.

– Powstanie Warszawskie było konsekwencją dalszych działań zbrojnych przeciwko okupantom. Był to jednocześnie zryw w ramach planu „Burza”. Przy wszystkich czynnikach można Powstanie Warszawskie różnie oceniać, ale to był dalszy czynnik walki narodu polskiego z okupantem niemieckim i sowieckim – powiedział historyk.

Zdaniem dr. Kucharskiego świat musi dowiedzieć się o tym, jaka była skala zniszczeń w Polsce.

– Reparacje się nam po prostu należą. Przede wszystkim świat musi zobaczyć, jaka tragedia spotkała ludność polską, bo 30 proc. zniszczenia są większe aniżeli te poniesione podczas działań wojennych. Należy pamiętać, że do dzisiaj nieodbudowane pierzeje dawnego Parku Saskiego były niegdyś wspaniale zabudowane. To był najpiękniejszy plac okresu międzywojennego w Warszawie – mówił gość „Aktualności dnia”.

Polecamy również reportaż TV Trwam pt. „Odbudujmy Pałac Saski!”. Warto zwrócić uwagę na piękno tego miejsca, które Niemcy wysadzili w powietrze już po Powstaniu Warszawskim. Reportaż można zobaczyć [tutaj].

Twierdzę, że należy spojrzeć przez pryzmat całości. Uważam, że rzeczywiście te działania w Warszawie poskutkowały tym, że władze stalinowskie sobie częściowo odpuściły – mówił historyk.

– Nie dlatego, że się bali i przestraszyli tego, że sobie z Polską nie dadzą rady. Chodziło o to, jaka będzie reakcja aliantów na Zachodzie, ponieważ oni mogli w każdej chwili zmienić swoje stanowisko. Wydaje mi się, że to wszystko wpłynęło na to, iż sprawa polska w wymiarze sowieckim potoczyła się tak, a nie inaczej, to znaczy, że ziemie polskie zostały dane Sowietom w prezencie. Zostaliśmy sprzedani przez aliantów zachodnich – stwierdził dr Dariusz Kucharski.

Całość programu „aktualności dnia” z udziałem dr. Kucharskiego – Znaczenie Powstania Warszawskiego dla Polski – można odsłuchać [tutaj].

 

Źródło: RADIO MARYJA , 2018.07.31.

 

Dariusz Piotr Kucharski – dr historii, autor szeregu opracowań i publikacji m.in.: Ludobójstwo na Polakach w Sowietach w okresie międzywojennym (1921 – 1939); Coraz mniejszy potencjał; W 1924 roku przywróciliśmy złotego; Polacy na Wschodzie; Do nowoczesnej i sprawnej Służby Celnej. Obywatel i państwo to jedno,…

Ilustracja: Dr Dariusz Kucharski. Fot. RM.

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2018.08.02.

Dariusz Kucharski

Autor: Dariusz Kucharski