Współcześni mężowie stanu …


Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ładnie odpowiedział na moje pytanie wczoraj w konsulacie o to, co sądzi o $330 mld, jakich żydowskie organizacje amerykańskie domagają się od Polski jako „odszkodowanie” za holocaust i mienie żydowskie.

Wspomniał o tym, że ci Żydzi to byli obywatele RP; zapewnił, iż żadnego „odszkodowania” nie będzie.

Ciekawe wszak, jakie ustalenia na ten temat poczyni jego szef we wtorek, spotkawszy się z władzami ADL i JWC. [podlinkowanie PCO]

Kilka lat temu na publicznym spotkaniu w Toronto, Zofia Romaszewska, gdy już była doradcą prezydenta RP, oświadczyła, że te „odszkodowania” to trudny problem, lecz trzeba będzie je spłacić, choć jeszcze nie teraz. Min. Dera nie nawiązał do tej wypowiedzi, choć mu ją zacytowałem.

Andrzej Dera zahaczył także o odszkodowanie, jakiego Polska winna się domagać od Niemców, konkludując, że pozostaną one mrzonkami i nigdy ich nie uzyskamy, bo takie są realia polityczne. Dodał, iż gdyby Polska otrzymała takie odszkodowanie, stała by się nagle finansowym gigantem, a to nie leży w interesie wielkich państw europejskich.

Pragnę wyrazić swe zastrzeżenia do tej wypowiedzi wysokiego urzędnika RP. Nieistotne, jakie są „realia” – Polska winna oficjalnie wystąpić o te należne nam prawnie i moralnie odszkodowania.

Mam wrażenie, że władze PiS-u nie kreują swej autonomicznej polityki w imieniu Narodu Polskiego, lecz dostosowują ją do „realiów”, czyli niemieckiego punktu widzenia. I tak się dzieje nie tylko w tej sprawie.

Minister Dera nie powinien, nawet do wąskiej grupy Polaków, lecz jednak na spotkaniu publicznym, mówić o tym, że to nierealne, podczas gdy poseł Arkadiusz Mularczyk został w 2017 przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej.

Dla „realistów” odzyskanie przez Polskę niepodległości 7 października 1918 roku (sic! wcale nie 11 listopada) także było mrzonką. Jednak dzięki determinacji naszych mężów stanu stało się możliwe.


Wiesław Magiera

Tygodnik GŁOS – Toronto

 

Źródło: Wiesław Magiera na FB , 15 września 2018 r.

  • Zdjęcie tytułowe: Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Grzegorz Michalowski / PAP, za: rmf24.pl / wybór wg.pco
  , 2018.09.15.
Wiesław Magiera

Autor: Wiesław Magiera