W ramach ćwiczeń, WOT gotowe do współpracy z izraelskimi SAR na terenie Polski.


Z artykułu pt. „Miejska SAR – WOT zaczyna współpracę z Izraelczykami” opublikowanego 22 października br. na portalu Defense24.pl dowiadujemy się jak powołane przez ówczesnego szefa MON, min. Antoniego Macierewicza wojska mające skupić się na obronie terytorium Polski w ostatnim czasie przyjmują nowe poważniejsze zadania. Czy będą one używane do wspierania Izraela w swoich bojach, czy też nabyte we wspólnych szkoleniach elementy będą służyły do obrony Polski.

Z przeprowadzonej przez Defense24.pl rozmowy z dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesławem Kukułą można wywnioskować, że przygotowywane plany szkoleniowe wybranych oddziałów WOT po ich zrealizowaniu pozwolą na wykorzystywanie tej formacji w akcjach specjalnych niekoniecznie na terenie kraju.

Polscy terytorialsi będą uczyć się od Izraelczyków poszukiwania i ratownictwa w warunkach miejskich. Izrael uchodzi za światowego lidera Urban Search and Rescue. W przyszłym miesiącu na szkolenie wyjedzie grupa polskich oficerów. Prawdopodobnie za rok w Polsce odbędą się wspólne ćwiczenia, których częścią będzie przeszukanie gruzowiska po zawalonym budynku. – czytamy w Defense24.pl.

W dalszej części dowiadujemy się, że do współpracy partnerskiej z WOT Izraelczycy skierowali Home Front Command (hebr. Pikud Ha-ʿOref), organizacja integrująca obronę terytorialną i obronę cywilną, podporządkowana tamtejszemu ministerstwu obrony i wchodząca w skład sił zbrojnych. Powstała ona po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej, kiedy Irak atakował terytorium Izraela pociskami Scud.

Na zdjęciu ćwiczenie United Front 2016, wspólne przedsięwzięcie Home Front Command z Izraela i Gwardii Narodowej stanu Indiana z USA. Fot. U.S. Embassy Tel Aviv. / za: defense24.pl

Gen. Kukuła podkreślił, że izraelskie Urban Search and Rescue (USAR) są uważane za najlepsze na świecie w przeszukiwaniu i ratownictwie w warunkach miejskich.  – Szkolą wiele podobnych formacji, w tym Gwardię Narodową USA – powiedział generał.

W listopadzie na szkolenie do Izraela wyjedzie pierwsza grupa oficerów WOT.  – Formalnie rozpoczyna to proces budowy tego typu zdolności w Wojskach Obrony Terytorialnej. – podkreślił dowódca WOT.

Dowiadujemy się również, że:

– W dłuższej perspektywie Dowództwo WOT myśli o certyfikacji polskich instruktorów albo w jednym z państw europejskich, albo w USA. Rozmowy na ten temat już się rozpoczęły.

Wcześniej być może uda się zorganizować w Polsce wspólne ćwiczenia z izraelskim Home Frontem. Posiada on kilkudziesięcioosobowy zespół, który jest w gotowości do akcji na całym świecie. W jego składzie są m.in. żołnierze rezerwy, którzy jednocześnie są w cywilu wyspecjalizowanymi ratownikami. Zespół pomagał np. ofiarom trzęsień ziemi w Ameryce Łacińskiej.

Tym razem w ramach ćwiczeń Izraelczycy mogliby zostać przerzuceni do Polski i na miejscu współpracować z WOT jako mentorzy.

Przeczytaj cały artykuł na portalu Defense24.pl … .

Źródło: Defense24.pl , 22 października 2018.

opr. wg/PCO

  • Ilustracja tytułowa: Gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. Maksymilian Rigamonti / Dziennik Gazeta Prawna , 01.06.2017  / wyb. zdj. wg.pco

  , 2018.10.25.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek