Bomba w hotelu Króla Dawida


Laureat nagrody Nobla Menachem Begin ten sam, który zaplanował masakrę Deir Yassin jest odpowiedzialny za skierowany przeciwko Brytyjczykom atak terrorystyczny na hotel im. Króla Dawida w Jerozolimie dnia 22 Lipca 1946 roku. Rezultatem ataku była śmierć 91 osób. Była to odpowiedź na zajęcie 29 Czerwca przez oddział policji brytyjskiej siedziby Agencji Żydowskiej i konfiskatę wszystkich posiadanych przez nią dokumentów.

Hotel King David po zamachu dokonanym przez Irgun, żydowską organizację terrorystyczną w 1946 r. Fot. Wikipedia.org

Status polityczny Palestyny przed drugą wojną był dość skomplikowany, było to terytorium mandatowe administrowane na wniosek Ligi Nardów przez Brytyjczyków.

Agencja Żydowska (Jewish Agency) utworzona została aby reprezentować interesy Żydów mieszkających w Palestynie. Miała bardzo szerokie kompetencje i praktycznie decydowała o wszystkich aspektach życia Żydów i ich walki o stworzenie własnego państwa. Rezultatem kontroli siedziby Jewish Agency przez policję była konfiskata całej masy dokumentów z których wiele żadną miarą nie powinno ujrzeć światła dziennego.
Zaraz potem brytyjska policja aresztowała 2,500 Żydów.

Agencja Żydowska była bardzo mocno związana ze Światową Organizacją Syjonistyczną (World Zionist Organization) i administrowała funduszami które napływały z niemal całego Świata. Skonfiskowane dokumenty złożone były w celu dalszego dochodzenia, właśnie w King Dawid Hotel, będącym siedzibą dowództwa służb brytyjskich.

Rescue workers search the ruins of Jerusalem's King David hotel, blown up by the Etzel underground militia in 1946.Hugo Mendelson, GPO
Przeszukiwanie ruin hotelu Król David po ataku terrorystycznym. Jerozolima 1946 r. Fot. Hugo Mendelson, GPO / za: HAARETZ.com

Rok 1946 był dość gorącym okresem w Palestynie. Organizacje żydowskie dokładały wszelkich starań aby skłonić brytyjczyków do zniesienia restrykcji względem emigracji do tego kraju.
Jednym z elementów który wzmógł napięcie była wiadomość o „Pogromie Kieleckim” 4 Lipca 1946 roku, w którym śmierć poniosło 42 Żydów i który został przez koła syjonistyczne wykorzystany do skłaniania rządu Zjednoczonego Królestwa aby zezwolił na nieograniczoną emigrację Żydów. Użyto tego faktu jako dowodu że Żydzi w komunistycznej Polsce nie są bezpieczni i jedynym wyjściem aby zapobiec całkowitemu ich wyniszczeniu jest wpuszczenie ich do Ziemi Obiecanej.

Decyzja ataku na King David Hotel podjęta została przez Menachema Begina szefa uważanej za terrorystyczną organizacji Irgun. Termin wyznaczono na 22 Lipca. Przed samym atakiem oficer dyżurny w hotelu otrzymał telefon z ostrzeżeniem o podłożeniu bomby. Powiadomiony został również konsulat francuski i redakcja gazety Palestine Post. Begin napisał (p. 221, The Revolt, <1951> ed.) że telefon ostrzegający o ataku i sugerujący ewakuację hotelu został wykonany na 25-27 minut przed eksplozją a odpowiedź oficera brytyjskiego brzmiała „My nie przyjmujemy rozkazów od Żydów.” Brytyjczycy ostrzeżenie o ataku zignorowali co więcej twierdzili przez wiele lat że taki fakt nigdy nie miał miejsca.
Ładunek wybuchowy, 350 kg. trotylu został dostarczony do hotelu w kankach na mleko przez terrorystów z Irgunu przebranych za służbę hotelową. Konsekwencją ataku było zniszczenie skrzydła hotelu w którym znajdowała się komendantura brytyjska, śmierć 91 osób w tym 15 Żydów. 45 osób odniosło rany.
Panuje przekonanie że atak na King David Hotel był przełomowym punktem w polityce Zjednoczonego Królestwa na Bliskim Wschodzie. Wyniszczona wojną Wielka Brytania miała swoje wewnętrzne problemy i niezbyt chętna była na angażowanie się w konflikt który już od momentu przejęcia Palestyny na wniosek Ligi Narodów jako terytorium mandatowego, nie przynosił im niczego z wyjątkiem szkód. Doszli do wniosku że Arabowie nigdy nie dojdą do porozumienia z Żydami i że dni brytyjskiego patronatu nad Palestyną są policzone. Dnia 14 maja 1948 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie zaaprobowała i uznała Izrael jako niezależne państwo. Wywołało to natychmiastową reakcję sąsiednich państw arabskich. Tego samego dnia armie Libanu, Syrii, Egiptu i Iraku zaatakowały Izrael. Lepiej niż się spodziewano wyposażona 100 tysięczna armia izraelska odparła wszystkie ataki, a kraj powiększył swe terytorium przyłączając obszary należące do Syrii i Libanu. Zakupione w USA (podobno na czarnym rynku) bombowce B-17 zbombardowały nawet Kair.

Wojna kosztowała Izraelczyków 6,000 zabitych. Niewiele większe były straty Arabskie, ok. 7,000.

W Lipcu 2006 roku w Izraelu obchodzono uroczyście 60 rocznicę ataku na King David Hotel. Celebracja odbyła się z udziałem premiera Izraela Benjamina Netanyahu oraz byłych członków Irgunu. Obchody zostały zorganizowane w Menachem Begin Centre.

Ambasador brytyjski w Tel Avivie i konsul w Jerozolimie odmówili udziału w uroczystej akademii słowami; „Nie uważamy za słuszne aby celebrować akt terroryzmu, który kosztował życie tak wielu ludzi”. Zaprotestowali też przeciwko tablicy poświęconej atakowi na której wyryto: „Z powodów tylko Brytyjczykom wiadomych hotelu nie ewakuowano” twierdząc że taki fakt „nie usprawiedliwia tych którzy aktu terroryzmu dokonali”. Władze Jerozolimy zgodziły się wymienić tablicę.

Colas Bregnon

Materiały źródłowe:

Za: NIEPOPRAWNI.pl , 10 lutego 2010.

  • Ilustracja tytułowa: Sarah Aggasi (R), 90, była aktywistka Irgun ściska dłoń z Shona Levy Kampos, 91, która była ranna w zamachu na King David Hotel w Jerozolimie w 1946 r. Fot.: Peleg Levi / HAARETZ, July 23, 2016. / wybór wg.pco

  , 2018.11.20.

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci