Misterium Męki Pańskiej w świętokrzyskim sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie


Ukrzyżowanie Jezusa na scenie kałkowskiego teatru amatorskiego. Fot. Kazimierz Cuch

Spektakle teatralne Misterium Męki Pańskiej trwają w świętokrzyskim sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Widownia pęka w szwach. Spektakli będzie jeszcze sześć, ale miejsca są tylko na jednym przedstawieniu, w sobotę 13 kwietnia o 18.00. Można się zgłosić pod numerem telefonu 41-272 18 88.

Jak po przedstawieniu powiedzieli nam widzowie, są zachwyceni grą kałkowskich aktorów-amatorów. Wszyscy traktują to przedstawienie, jako formę rekolekcji wielkopostnych, pasyjnych. Potwierdził to ksiądz Grzegorz Więckowicz, kierownik 60- osobowej pielgrzymki z Jaworzna.

Misterium wystawia amatorski Teatr Dramatyczny imienia księdza infułata Czesława Wali, działający tu od 46 lat. Od pięciu lat teatr nosi imię emerytowanego twórcy i wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie, a także twórcy tej amatorskiej trupy teatralnej. Gra w niej, z wielkim zaangażowaniem, prawie 40 aktorów amatorów. W tym roku są niewielkie zmiany obsady aktorskiej, przeważnie w rolach drugoplanowych. Nie zmienia się scenografia.

Cała Polska

Każdego roku spektakl ogląda kilka tysięcy pielgrzymów i wiernych z całej Polski. W każdym z dziewięciu spektakli uczestniczy ponad 300 widzów. Tylu, ilu z trudem mieści kałkowska aula Jana Pawła II. Są z kilkunastu diecezji w Polsce. W tym roku na misterium do Kałkowa przyjadą pielgrzymi z następujących miejscowości w Polsce: Nowe Miasto, Łomna, Kołbiel, Zabieżki, Balice, Jaworzno, Wierzbica, Łaskarzew, Tarnobrzeg, Lublin, Oleśnica, Osiny, Kielce, Zamość, Skaryszew, Garwolin, Kraśnik, Łękawa, Radom, Jedlanka, Rataje, Daleszyce, Podlesie, Bystrzyca, Korytnica, Pionki, Strzeszkowice, Stromiec, Niemojowice, Kochanówka, Podkońce, Kałuszyn, Legionowo, Sołtyków, Łańcut, Sarzyna, Radzyń Podlaski, Sokołów Małopolski, Rzeszów, Osieck, Puławy, Świdnik, Boby, Mińsk Mazowiecki, Głogoczów, Otrębusy, Górzno, Ludwików, Masłów, Łódź, Tarnów, Potok Wielki, Raków, Staszów, Kraków, Zagnańsk, Łączna, Lubartów, Busko Zdrój i Starachowice,

Uniwersalne treści

 Nie zmieniają się zasadnicze treści, podawane kilkadziesiąt lat ze sceny, bo są to rzeczy uniwersalne, w dużej mierze oparte na Ewangelii. Następują tylko drobne aktualizacje. Od czterech lat na koniec spektaklu jest spotkanie zmartwychwstałego Świętego Jana Pawła II z Chrystusem Zmartwychwstałym. Przedstawienia wywołują wzruszenie lub rozpacz wśród widzów. Podczas drastycznych scen pojmania Chrystusa, jego biczowania i ukrzyżowania, na widowni czasami widać łzy.

-To było wspaniałe przedstawienie. Większość aktorów- amatorów zagrała wręcz profesjonalnie. Jesteśmy bardzo, ale to bardzo zadowoleni, że przyjechaliśmy do Kałkowa – mówią panie z Kołbieli, pod Warszawą, które po raz pierwszy widziały to przedstawienie.

Diabeł (Jarosław Zapała) namawia Judasza Iskariotę (Łukasz Ciepielewski) do zdrady Jezusa. Fot. Kazimierz Cuch.

 Misterium, to sztuka pokoleniowa, grana od 46 lat przez całe rodziny. Grają tu obok siebie ojcowie, synowie i córki. Często role przekazywane są z ojca na syna. Większość uczestników tych rekolekcji wielkopostnych na scenie, traktuje przyjazd do Kałkowa, jako dobrą formę religijnego przygotowania się do nadchodzącej Wielkanocy. Na scenie, jak zwykle, najbardziej podobał się Diabeł, grany przez Jarosława Zapałę, który w swojej przebiegłości był tak przekonujący, że każdy uległby jego pokusie.

Ilustracja tutułowa: Chrystus w drodze na Golgotę. Weronika obciera twarz Chrystusowie. Fot. K. Cuch.

Kazimierz CUCH

Polish-Club-Online-PCO-logo-2

, 2019.03.24.

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane