Generał Broni Stanisław Maczek „Baca” (1892 – 1994)


maczek2
150px-Order_of_White_Eagle_Poland

Jeden z największych bohaterów II wojny się 31 marca 1892 r. w Szczercu pod Lwowem.

Odszedł do Domu Pana 11 grudnia 1994 r. w Edynburgu.

* * *

Generał Broni Stanisław Maczek „Baca”

pierwszy czołgista II Rzeczpospolitej, kawaler Orderu Orła Białego

Dezerterując z okupacyjnej Armii Austriackiej, wstąpił już w dniu 14 listopada do Wojska Polskiego. Uczestniczył w odsieczy Lwowa w czasie wojny Polsko – Ukraińskiej. Jako dowódca batalionu, wykazał się dużymi umiejętnościami organizacyjnymi i dowódczymi w bitwach w rejonie Ustrzyk, Chyrowa. Felsztyna. Przeniesiony w kwietniu 1919 roku do 4 Dywizji Piechoty Generała Franciszka  Aleksandrowicza. Dowodził lotną kompanią szturmową, wyposażoną w broń samobieżną, pancerną.

W wojnie Polsko-bolszewickiej w stopniu majora dowodził batalionem szturmowym, utworzonym na bazie kompanii z 4 DP generała Franciszka  Aleksandrowicza. Jego Batalion wchodzi w skład dywizji jazdy generała Juliusza Rómla. Broni Lwowa przed armią bolszewicką.

W 1938 roku, otrzymał dowództwo 10 Brygady Kawalerii,zmotoryzowanego  związku  taktycznego Wojska Polskiego. Pierwszej w pełni  zmotoryzowanej jednostki. W czasie wojny obronnej 10 Brygada Kawalerii pod dowództwem pułkownika dyplomowanego Stanisława Maczka  wchodzi w skład Armii Kraków. W bitwach pod Jordanowem, Łańcutem, Rzeszowem bije XXIII  Niemiecki Korpus Pancerny. Po barbarzyńskim napadzie bolszewików na Polskę 17 września 1939 roku, z rozkazu Naczelnego Wodza  przekracza granicę Polsko – Węgierską.W dniu, 15 listopada 1939, w uznaniu zasług, otrzymuje awans do stopnia generała brygady.

412px-Bitwa_falaise_1944

Dzięki sentymentom węgierskim, regenta Miklós Horthy de Nagybánya, Stanisław Maczek przez Węgry udaje się do Francji. W dniu 21 października melduje się w Paryżu u Generała Władysława Sikorskiego. Z rozkazu Generała Władysława Sikorskiego na bazie 10 Brygady Pancernej tworzy nową jednostkę. W 1940 roku dowodzi 10 Brigade Motorisee Polonaise 10 éme Brigade de cavalerie blindée. Bierze udział w walkach, by bronić pełnych pychy Francuzów, którzy wierzą jak w Boga w swą Linie Mginota. W efekcie Słynna linia Maginota pod naporem zapasowych jednostek niemieckich pękła jak bańka mydlana. Polskie wojska w tym Brygada Stanisława Maczka, chcą się bić o wolność Francji. Francja woli się kochać z Niemcami -dosłownie.

Z Europy przez Maroko, Gibraltar,  Portugalię, przybywa do Anglii – Szkocji.

W 1942 roku z rak Naczelnego Wodza otrzymuje Krzyż Virtuti Militari IV Klasy. Jego jednostka zostaje przekształcona w 1 Dywizję Pancerną. Bierze udział w walkach w Normandii.

W 1944 roku, Generał Stanisław Maczek pokazuje w bitwie pod Falaise – Chambois co znaczy polski żołnierz jak ma dobrą broń. !

Dywizja bierze ponad 5000 jeńców . Niszczy około 60 czołgów około 50 dział polowych. Zdobywa Ypres, Passchendale, Roulers, Thiett.

W Holandii Bredę.

Gen Maczek Komandoria Krzyza Legii Honorowej - fot NAC, stygn 37-529-1
150px-Commandeur

Następny etap to Wilhemshaven, które poddaje się generałowi Maczkowi. Dowództwo twierdzy, bazy Kriegsmarine, floty Ostfrisland. 10 dywizji. 2 admirałów, generał, 1900 oficerów, 32 000 żołnierzy, 3 krążowniki, 18  U-Bootów, 205 mniejszych jednostek wojskowych, 94 działa forteczne, 150 dział polowych.

W dniu 1 czerwca 1945 roku zostaje  generałem dywizji.

W dniu  26 marca 1945, pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej

L’Ordre National de la Légion d’honneur

Haren (Ems) niemieckim miasteczku Dolnej Saksonii, zdobytym przez I Dywizję Pancerną, zakłada „polskie miasteczko” dla żołnierzy, jeńców, niemieckich obozów, żołnierzy Powstania Warszawskiego w tym około 1780  kobiet, więzionym w Stalag VI C Oberlangen. Zgodę na utworzenie „polskiego miasteczka wyraził Sir Bernard Law Montgomery, 1. wicehrabia Montgomery of Alamein, marszałek Wielkiej Brytanii. Miasteczko początkowo nosiło nazwę Lwów. Dowódca II Korpusu, generał Władysław Anders za zasługi pana generała Maczka, miasteczko, przemianował na Maczków.

Nowak Halina
Łączniczka, telefonistka. Halina Maria Nowak „Ama”, „Chochlik”, 211 pluton i sztab zgrupowania Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego.

W Maczkowie były polskie nazwy ulic: Jagiellońska, Legionów, Mickiewicza, Łyczakowska.

W dniu 17 kwietnia 1945 roku, patrol 3. szwadronu 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej generała Maczka oswobodził obóz.

Tak opisuje moment wyzwolenia Halina Nowak „Ama” łączniczka Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego:

„…po południu siedziałam przed barakiem, snując marzenia jak to będzie, gdy znajdę się już po drugiej stronie drutów… Nagle zobaczyłam zbliżającą się od strony lasu kolumnę pojazdów wojskowych – nie niemieckich (…) przed drutami zatrzymał się samochód pancerny, z którego wyskoczył uzbrojony żołnierz w mundurze khaki, wystrzelił serię z pistoletu maszynowego w stronę wieży strażniczej i zawołał głośno: Czołem koleżanki!”

Generał Stanisław Maczek kobiety, dziewczyny, harcerki z Powstania Warszawskiego wziął na etat swojej Dywizji, by mogły otrzymać prowiant, ubiór, mundury.

800px-Stalag_VIc_liberation

Raport składa por. Armii Krajowej. hm. doktor Irena Mileska „Jaga”.

Maria_Mileska_2

Wyzwolony Stalag w Oberlangen – po lewej kpt Halina Ter-Oganian „Danuta” – po prawej kpt. Maria Irena Mileska „Jaga”

maczków
Lembeck

Za swe zasługi na polach wojennych, Generał Stanisław Maczek, został odznaczony wieloma medalami. Miedzy innymi Złotym krzyżem Orderu Virtuti Militari IV klasy. Po zakończeniu II Wojny Światowej generał Stanisław Maczek, obawiając się o swe życie w Polsce, gdzie rządzili komuniści, bolszewicy nie powrócił do kraju, gdyż 26 września 1946 władze komunistyczne pozbawiły go obywatelstwa polskiego.

Ze względy na stosunkowo krótki okres służby w Armii Angielskiej, nie otrzymał emerytury. Osiedlił się w Edynburgu, gdzie pracował jako barman w Hotelu Learmouth.

Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, w dniu 11 listopada 1990  awansował Stanisława Maczka  do stopnia generała broni.

W dniu 11 grudnia 11 grudnia  1994 zmarł w Edynburgu. Miał 102 lata.

W setną rocznicę urodzin, wiceminister Szeremietiew, zawiózł mu Order Orła Białego. Zgodnie z ostatnią wolą Pana Generała, pierwotnie pochowany w Edynburgu, został przeniesiony do Bredy w dniu 23 grudnia 1994 roku. Holendrzy oddali mu ostatni hołd, tak jak swoim Królom. Mieszkańcy Bredy niemal jednogłośnie przyznali Mu obywatelstwo Honorowe Holandii. Polska przysłała na pogrzeb orkiestrę wojskową.

Pomnik gen. Stanislawa Maczka na cmentarzu zolnierzy polskich w Bredzie, Holandia. (fot. Wiki)

Posiadane odznaczenia:

 • Order Orła Białego(1994)
 • Order Virtuti Militari III, IV i V klasy
 • Order Odrodzenia Polski I i III klasy
 • Krzyż Walecznych
 • Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
 • Komandoria Legii Honorowej (Legion d’Honneur)
 • Croix de Guerre 1940 z palmami, Francja
 • Medaille Commemorative Francaise de la Guerre 1939-1945
 • Grand Officier de l’Ordre de la Couronne avec palme Belgia
 • Croix de Guerre z palmami Belgia
 • Komandoria Orderu Łaźni, Order of the Bath Commander,  Wielka Brytania
 • Distinguished Service Order
 • Orde van Oranje Nassau III klasy Holandia

„Polski żołnierz walczy o wolność innych narodów,
Lecz umiera zawsze z myślą o Polsce”.

Pomink gen Stanislawa Maczka w Parku Jordan w Krakowie, fot Jozef i Lukasz Wieczorkowie

Pomnik Stanisława Maczka w Parku Jordana w Krakowie. Fotografia panów Józefa i Łukasza Wieczorków

Więcej: Pan Józef Wieczorek  http://blogmedia24.pl/node/49095

Maczek3

Polska po 1945 roku nie kochała i nie kocha generała Stanisława Maczka. Polacy nie postawili panu generałowi, żadnego pomnika. Ten w Warszawie na Placu Inwalidów, został postawiony przez żołnierzy generała Stanisława Maczka.

Na szlaku bojowym pana generała Maczka w Europie pomników jest 300.

Z końcem lat 70. prawie osiemdziesięcioletni gen. Stanisław Maczek wręczył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II swoje wspomnienia.

„Podczas audiencji generalnej papież podszedł do nas – napisał o tej chwili. – Miałem egzemplarz mojej książki, podałem go papieżowi, a wtedy Jan Paweł II spojrzał na mnie z wyraźnym zainteresowaniem i zapytał: „Generał Maczek?”. Po chwili powiedział: „Oczywiście, generał Maczek, kawał naszej historii…””.

Wieczna Cześć  i Chwała Jego Pamięci

Michał St. de Zieleśkiewicz

* * *

Zrodlo: BLOGMEDIA24.PL, Michał St. de Zieleśkiewicz – blog , 2012.12.14

Zobacz wiecej artykulow tego autora:

Przeczytaj wiecej o Gen. Stanislawie Maczku:

2012.12.14 / Akt. 2019.03.31.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci