„Sankcje UE”: Mercedes-Benz otworzył pod Moskwą nową fabrykę swoich luksusowych samochodów


W 5 lat po zajęciu Krymu sankcje UE są tak „skuteczne”, że pod Moskwą powstała nowa fabryka niemieckich Mercedesów

Nowe zakłady Mercedesa w Esipowo pod Moskwą. Fot. Reuters

Niemiecki Daimler AG, który jest właścicielem marki Mercedes-Benz, właśnie otworzył pod Moskwą nową fabrykę swoich luksusowych samochodów. W uroczystej ceremonii otwarcia wzięli udział Władimir Putin, szef Daimlera Dieter Zetsche oraz niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Ta, jak i wcześniejsza sytuacja z Siemensem (który nie wiedział, iż produkuje turbiny do rosyjskiej elektrowni na Krymie) pokazuje, iż unijne sankcje, które miały karać gospodarczo Rosję za nielegalną aneksję Krymu, w rzeczywistości są kompletną fikcją.

Przypomnijmy – w 2014 roku, w wyniku użycia armii oraz sił specjalnych, Rosjanielegalnie przejęła kontrolę nad fragmentem Ukrainy obejmującym terytorium Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopolu. W konsekwencji powyższego Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcję gospodarcze, których celem miało być nie tyle ukaranie Rosji, ile bardziej zmuszenie Moskwy do rewizji swojej decyzji o zajęciu Krymu.

Sankcje przeciwko Rosji od samego początku wzbudzały jednak kontrowersje.Wskazywano bowiem na ich bardzo ograniczony, wybiórczy zasięg, a w konsekwencji – potencjalną nieskuteczność. Wspomniane obawy bardzo szybko przerodziły się w sytuacje ośmieszające autorytet instytucji, które sankcje nakładały. Warto w tym miejscu wspomnieć o aferze związane z turbinami gazowymi Siemensa. Ten niemiecki potentat w dziedzinie technologii energetycznych posiada własną fabrykę w Petersburgu. Po zajęciu Krymu przez rosyjskie wojska, Siemens otrzymał zlecenie wyprodukowania turbin gazowych, które – zgodnie z zamówieniem – miały być wykorzystane na potrzeby projektu energetycznego na Półwyspie Tamańskim w Rosji (Kraj Krasnodarski).

Co się okazało w rzeczywistości? Gdy fabryka Siemensa w Petersburgu wspomniane turbiny wyprodukowała, to zamiast na Półwysep Tamańskitrafiły one na okupowany przez Rosjan Półwysep Krymski. Siemens, co prawda, zażądał przetransportowania dostarczonych na Krym turbin na Półwysep Tamański lub unieważnienia całego kontraktu, ale było już za późno.Putin wszak obiecał mieszkańcom Krymu stabilność w zakresie dostaw energii, czego kluczowym elementem miały być siemensowe turbiny.

To, jak unijne sankcje gospodarcze przeciwko Rosji są wybiórcze, pokazuje również inny przykład niemiecko-rosyjskiej współpracy. W ubiegłym tygodniu pod Moskwą otwarto nową fabrykę niemieckiego Daimlera, w której będą produkowane luksusowe modele Mercedesów(właścicielem tej marki jest Daimler AG). Koszt tej inwestycji wyniósł 250 mln euro. W uroczystej ceremonii otwarcia wzięli udział Władimir Putinszef Daimlera Dieter Zetsche oraz niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Temat zajęcia Krymu oraz sankcji gospodarczych nałożonych przez Unię Europejską podczas otwarcia został całkowicie przemilczany.

Ktoś zada pytanie – dlaczego wspomniana fabryka Mercedesa w ogóle powstała? Odpowiedź jest prosta – tego typu inwestycje nie są bowiem objęte zasięgiem unijnych sankcji. Dla unijnych elit aneksja Krymu dokonana przez Rosjan była złem i należy ją potępiać przy każdej okazji. Ale słowa wystarczą. Nikt – a już szczególnie Niemcy – nie będzie sobie psuł biznesowych relacji z Putinem i okazji do zarobienia dużych pieniędzy z powodu Ukrainy. Taka jest niestety brutalna prawda…

Za: NIEWYGODNE.INFO.PL, 9.04.2019.

*

Przypomnijmy info sprzed pół roku:

Peter Altmaier to minister gospodarki i energii Niemiec w rządzie Angeli Merkel. Podczas ostatniej wizyty w Moskwie w ramach tzw. „Dialogu Petersburskiego” (cykl spotkań między rosyjskimi i niemieckimi przedstawicielami elit) powiedział do Rosjan następujące zdanie: „Jesteśmy sąsiadami i mamy wspólną historię”. No cóż – jakby nie spojrzeć Niemcy i Rosjanie po raz ostatni byli sąsiadami w 1941 roku, po tym jak dwa lata wcześniej dokonali rozbioru Polski. Wątpię, aby Altmaier w tej kwestii się pomylił. Wygląda na to, że celowo nawiązał do przeszłości. Dlaczego?

Przeczytaj cały artykuł …..

*

Ilustracja tytułowa za: YouTube-Russia Insight, 28.01.2018 / wybór wg.pco

*

2019.04.09.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci