Cyberdemokracja na wzór szwajcarski – Relacja z Forum Demokracji Bezpośredniej


Wywiad Mateusz Jarosiewicz, Jarosław Bogusławski, Wojciech Dobrzyński, Piotr Jankowski o Nowym Systemie. Kliknij TUTAJ.[wszystkie linki w tym artykule są zewnętrzne]

Więcej o Narodowym Instytucie Studiów Strategicznych

Prezentacja Mateusza Jarosiewicza dotyczyła udziału technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej. Przedstawione zostało działanie w praktyce systemu wybory kandydatów na jedną listę wyborczą 1Polska oraz dochodzenia do wspólnych postulatów.

[…]

3 Maja 2019 w Sobóte odbyło się pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej. Swoją obecnością zaszczycił je burmistrz miasta Mirosław Jarosisz, prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, przedstawiciele think-tanku Narodowi Insytutu Studiów Strategicznych Piotr Jankowski i Wojciech Dobrzyński, poseł ruchu Kukiz15 oraz kandydat do PE dr. Hubert Czerniak.Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Nowe odkrycia naukowe, rozwój techniki i technologii przybrał zawrotne tempo. Prawdziwą rewolucją jest powstanie technologii komputerowych i komunikacyjnych w postaci bezprzewodowego internetu. Jednak jedynie w sferze politycznej te osiągnięcia techniczne napotkały na opór. A przecież wszechobecna komunikacja przez internet daje olbrzymie szanse na pogłębienie demokracji w kierunku jej bezpośredniości.

Po ponad 100 latach stosowania takiej praktyki demokracja pośrednia, jaką jest demokracja parlamentarna, popadła w głęboki, strukturalny kryzys. Dowodem tego są między innymi sukcesy wyborcze w wielu krajach europejskich różnych ugrupowań określanych jako antysystemowe.

Utopia czy szansa? Demokracja bezpośrednia w Polsce – Prof. dr Mirosław Matyja

Prawdziwym wyjątkiem jest system polityczny Szwajcarii, którego filarami jest veto ludowe i referenda mające moc wiążącą dla parlamentu i rządu. Przynosi to, mimo wielu mankamentów wiele pożytków szwajcarskiemu społeczeństwu i utrzymuje jego dobrobyt na najwyższym w świecie poziomie. Warto brać przykład z tego kraju. [ Cały wykład – kliknij TUTAJ]

[…]

Prezentacja Mateusza Jarosiewicza z neOS dotyczyła udziału technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej. Przedstawił działanie w praktyce systemu wybory kandydatów na jedną listę wyborczą 1Polska oraz ewolucji wspólnych postulatów.

Podczas prezentacji zostały też przedstawione narzędzia technologiczne umożliwiające wprowadzenie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w XXI wiek.

[…]

Ważnym narzędziem do rozwoju demokracji oddolnej jest technologia smart city i Blockchain, która decentralizuje i demokratyzuje proces rządzenia i współdecydowania.
W skład technologii Cyberdemocracy wchodzi kilka ważnych aplikacji zbudowanych wokół cyfrowej tożsamości opartej o technologię Blockchain i unikalną „Sieć Zaufania”. Obywatele sami stają się mechanizmem uwiarygadniającym uczciwość procesu udostępniając swoje telefony do wykonywania obliczeń sieci głosowania.Aplikacja I-VotingAplikacja umożliwia między innymi prowadzenie pełnego procesu związanego z budżetem obywatelskim od jego ogłoszenia po rozliczenie projektów, co gwarantuje zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych.  

[…]

Zapoznaj się z całym materiałem …..

Nadesłał: Mateusz Jaroszewicz, 4 maja 2019.

  • Ilustracja tytułowa: Fragment zdjęcia z nadesłanych materiałów. / wybór i skan zdjęcia wg.pco

*

*

, 2019.05.04.


Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane