Fałszowanie historii KL Auschwitz …


W portalu internetowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, zatytułowanym „Aktualności” – w dniu 24 grudnia 2018 roku ukazała się obszerna informacja:Fake newsy pojawiają się także w obszarze Pamięci … Auschwitz-Birkenau”.

W nawiązaniu do tych „fake newsów” – w związku z obchodami 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, ukazało się poniższe wyjaśnienie dyrekcji Muzeum Auschwitz: „W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele fake newsów, nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji, a także wiele kłamstw. Ponieważ jednak są one rozpowszechnianie (głównie w Internecie) nie tylko przez anonimowe konta, ale także przez dziennikarzy i osoby publiczne, poniżej przedstawiamy obszerne wyjaśnienia. Dezinformacja i podsycanie emocji nie ma nic wspólnego z godnym upamiętnieniem jakie jest naszym zobowiązaniem wobec wszystkich ofiar Auschwitz”.

Zwracam uwagę, że na temat uroczystości które odbywały się 27 stycznia 2018 roku – udzielono obszernych wyjaśnień dopiero w „Aktualnościach” dnia 24 grudnia tegoż roku.

Natomiast do powyższego tekstu Muzeum Auschwitz w owych „Aktualnościach”, zacytuję komentarz, jeden z wielu dotyczących podobnych usprawiedliwień przez dyrekcję tegoż Muzeum: „Jest to kolejny artykuł udowadniający że Cywiński to wyjątkowy fałszerz historii Auschwitz. Tu powinno się postawić pytanie czy jest to wynik głupoty, chamstwa, płaskiego myślenia, lansowania się na trupach ofiar czy może działalność na zamówienie …”

Ja, Panie Dyrektorze Cywiński osobiście podpisuję się pod tak esencjonalną i trafną oceną Pana działalności w Muzeum Auschwitz.

Do objęcia przez Pana stanowiska dyrektora, uroczystości rocznicowe na terenie tej największej hitlerowskiej fabryki śmierci, pod zarządem dyrektora – byłego więźnia Kazimierza Smolenia, a potem dyrektora Jerzego Wróblewskiego – miały charakter odświętny. Organizowane dla byłych więźniów, ich rodzin oraz licznie przybyłej publiczności, składającej się z mieszkańców Oświęcimia oraz  delegacji społecznych i przyjezdnych osób z innych regionów Polski. Przed blokiem nr 11 odprawiana była Msza św., w której uczestniczyli licznie przybyli goście, z kolei pod Ścianą Straceń miały miejsce wystąpienia byłych więźniów, którzy wygłaszali okolicznościowe przemówienia. Kilka słów wygłaszali także zaproszeni oficjele oraz grany był Polski Hymn. Była podniosła i niemal rodzinna atmosfera.

Co do organizowanych wystaw, to chyba najbardziej wstrząsająca była ekspozycja „Wizja lokalna”, otwarta 14 czerwca 1980 roku w bloku nr 8 za czasów dyrektora Kazimierza Smolenia – autorstwa i wykonawstwa dr. Adama Cyry i artysty fotografika Wiesława Brzóski, wtedy pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Babicach koło Krakowa. Zwiedzający wówczas tą ekspozycję byli więźniowie z pierwszego transportu Polaków z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz, nie mieli słów podziwu dla wykonawców ekspozycji, tak wiernie oddającej autentyzm obozowy i warunki egzystencji osadzonych tam więźniów. Wystawa ta była czynna dwa lata, jej zwiedzanie dla oglądających było wstrząsem, dochodziło czasami nawet do omdleń niektórych zwiedzających – przeżywających odtworzoną na niej straszną atmosferę warunków życia więźniów. Gratulowali wykonawcom udanej ekspozycji przede wszystkim byli więźniowie.

Dla kontrastu, który z byłych więźniów wypowiedział się pozytywnie o zdewastowaniu bloku nr 11 przez Pana Dyrektora Cywińskiego w czerwcu ubiegłego roku i utworzeniu w nim nowej wystawy na temat obozowego ruchu oporu. Zwiedzającym, którym w wielu wypadkach obecnie już trudno sobie wyobrazić koszmar warunków egzystencji w obozie, równie niewiele wiedzący na ten temat dr Piotr Cywiński zaoferował słabą merytorycznie i ekspozycyjnie wystawę, która nie przemawia do byłych więźniów i ich rodzin, zacierając prawdę historyczną o martyrologii Polaków w bloku nr 11, zwanym Blokiem Śmierci.

Nawiążę jeszcze do tego jakże znamiennego wyjaśnienia na portalu Muzeum Auschwitz: „Nieprawdą jest, że na teren Muzeum nie wolno wnosić polskich flag. Na teren Muzeum wolno wnosić polskie, a także inne flagi państwowe. Regulamin zwiedzania (par. 3 pkt 6) mówi wyłącznie o zakazie wnoszenia flag na drzewcach – jest to podyktowane względami bezpieczeństwa”.

Jak się to ma do Marszu Żywych? – zorganizowanego na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz –Birkenau w dniu 2 maja 2019 roku. Ogląd uroczystości transmitowany był kilka godzin w TVN24, a ja zaniemówiłem z wrażenia i obawy, jak do wielkiego niebezpieczeństwa może dojść pod nieobecność na owym Marszu, dr. Piotra M. A. Cywińskiego – przebywającego w tym czasie USA. Kto dopuścił, że na tylu drzewcach powiewały setki izraelskich flag, doliczyłem się wśród nich także pięć flag biało-czerwonych. Ponadto były drzewce z dziesiątkami tabliczek informacyjnych, skąd pochodzą przybyłe delegacje oraz dziesiątki innych tabliczek informacyjnych. Jak można było dopuścić do tak skandalicznego złamania w Muzeum Auschwitz obowiązujących przepisów Pana Dyrektora Cywińskiego? A gdzie zapewnienie bezpieczeństwa tylu znakomitości? – Ambasador Izraela, Ambasador USA i innych osobistości z Izraela.

I taki geniusz od „przepisów” na każdą okoliczność dr Piotr M.A. Cywiński, marnuje się w takiej miejscowości jak Oświęcim. Dlaczego nie zabierze go Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński do Warszawy ? – gdzie miałby szersze pole do popisu i więcej muzeów do reorganizacji.

Zgroza człowieka ogarnia, gdy uzmysłowi sobie, jak pod rządami i pomysłami Dyrektora Cywińskiego, będzie wyglądać przyszłość historyczna tego Miejsca Pamięci.

Powraca również pytanie, czy okolicznościowa uroczystość 14 czerwca 2019 roku, upamiętniająca 79. rocznicę przywiezienia pierwszych polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, organizowana przez dr. Piotra M.A. Cywińskiego, będzie miała ten sam charakter jak uroczystość w tym roku z okazji wyzwolenia oświęcimskiego obozu w dniu 27 stycznia? – a więc przede wszystkim dla VIP-ów, zaś rodziny byłych więźniów będą mogły brać w niej udział, patrząc na uroczystości jedynie z za metalowych barierek.

Jerzy Klistała

Artykuł opublikowany za zgodą autora.

Na zdjęciach: Oświęcim. Muzeum KL Auschwitz, 27 stycznia 2019. Nie wpuszczono rodzin ofiar na organizowane uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady. Fot. Ula Kowalska. Zdjęcie udostępnione przez Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych w Poznaniu.

*

Przeczytaj więcej artykułów Jerzego Klistały na naszym portalu > > > TUTAJ.

*

Przeczytaj również inne artykuły związane tematycznie z KL Auschwitz na naszym portalu > > > TUTAJ.

*

*

2019.05.14.
Avatar

Autor: Jerzy Klistała