Bogumił Kobiela (1931 – 1969)


W Katowicach, 31 maja 1931 roku urodził się Bogumił Kobiela. Świetny aktor powojennego kabaretu, teatru i kina. Moje pokolenie już na sam jego widok czy to na scenie czy też ekranie poprawiało się w fotelu w oczekiwaniu bomby. I takich było wiele.

bogumil-kobiela-02

Aczkolwiek był aktorem, który ze względu na swe umiejętności i posiadaną technikę mógł zakrać każdą rolą to jednak utrwalił się głównie jako aktor komediowy.

Rówieśnik Kaliny Jędrusik i Zbigniewa Cybulskiego. Studiowali na jednym roku w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Karierę sceniczną rozpoczął w Gdańsku w Teatrze Wybrzeże. W latach 1955-1958 ze Zbyszkiem Cybulskim prowadzili studencki teatrzyk Bim-Bom, pisał teksty, reżyserował i występował.

W filmie zadebiutował w 1953 roku w „Trzech opowieściach”, później była „Eroika” Munka, w której gra podporucznika Dąbeckiego i rola sekretarz Drewnowskiego w „Popiele i diamencie” Wajdy.

Największą popularność zyskał w nakręconym w 1960 roku przez Munka filmie „Zezowate szczęście” gdzie gra rolę Jana Piszczyka. Film.wp.pl tak napisał o występie Kobieli: Stworzył postać polskiego antybohatera, człowieka uwikłanego w nieprawdę, zdemaskowanego; przedstawił karykaturalną wizję ludzkiego losu.

Kobiela wystąpił też w filmach „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa (1964), „Małżeństwo z rozsądku” Stanisława Barei (1966), „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego (1967), „Człowiek z M-3” Leona Jeannota (1968), „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy (1968).

Był również scenarzystą. Wspólnie z Cybulskim i Wilhelmem Machem stworzył scenariusz filmu Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra”. Przełamywał konwenans, uczył publiczność swobody i naturalnej reakcji, uczył śmiać się. Obdarzony świetną techniką aktorską mógł zagrać właściwie wszystko. Ponieważ posiadał ogromną siłę komiczną, mechanicznie obsadzano go w rolach komediowych. [Film.wp.pl]

Od 1961 roku występuje na scenach teatrów warszawskich: Ateneum, Komedia i w Teatrze Telewizji (znakomita rola znakomita rola Pana Jourdain w „Mieszczanin szlachcicem” reż. Gruzy).

W telewizji prowadzi program „Poznajmy się” wraz z Jackiem Fedorowiczem i Jerzy Gruzą.

Kobiela zginął tragicznie 10 lipca 1969 roku, w wieku 38 lat, w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym pod Koronowem. W 1999 roku na ul. Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. Z kolei w 2010 roku odsłonięto popiersie Bogumiła Kobieli w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach. [Film.wp.pl]

Zobacz pełną obsadę aktorską Bogumiła Kobieli na filmpolski.pl.

Ilustracja tytułowa: Bogumił Kobiela jak Jan Piszczyk w „Zezowatym szczęściu” reż Andrzeja Munka, 1960 r. Fot. za: FilmPolski.pl.

Opr. wg/2019.05.27.

Polish-Club-Online-PCO-logo-2
2019.05.29.


Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek