Polityczne pogrywki kapitana izraelskich piłkarzy przed meczem z Polską


Przy każdej możliwej okazji izraelscy żydzi starają się nam delikatnie mówiąc dokuczyć. Zamiast być światu wdzięcznymi za sztuczne przyklejenie ich państwa do sportowej Europy aby ochronić ich przed bezpośrednimi kontaktami z sąsiadującymi z nimi krajami arabskimi to przy każdej możliwej okazji handlują holokaustem. Tak jakby to w Polsce temat ten był mało znany.

W wielu dyscyplinach sportu reprezentowali Polskę zawodnicy mojżeszowego wyznania, w tym i wśród piłkarzy wielu było z korzeniami żydowskimi. Wszyscy oni jednak byli Polakami a nie jak się chce nam wmówić, że Izraelitami podpinając pod to wszystkich z pochodzeniem żydowskim.

No ale przejdźmy do piłki nożnej.

Pierwszego gola w historii dla reprezentacji Polski zdobył Józef Klotz w meczu ze Szwecją w Sztokholmie 28 maja 1922 roku. Józef był Polakiem wyznania mojżeszowego.

W środku Józef Klotz w składzie reprezentacji narodowej, Kraków 1920 rok. [Fot. The Depths, za: JTA.org]

Z okazji meczu z Izraelem w Warszawie została otwarta wystawa prezentująca historię polskich piłkarzy żydowskiego pochodzenia, zarówno Józefa Klotza jak również Leona Sperlinga i Zygmunta Steuermanna.

Klotz został zamordowany przez okupujących Polskę Niemców w warszawskim gettcie.

Piłkarze reprezentacji Polski na mecz z Izraelem podpisali specjalnie na okoliczność tego meczu wykonaną koszulkę reprezentacji Polski z umieszczonym na niej imieniem Józefa Klotza, która zostanie wręczona przez prezesa PZPN mieszkającemu w Izraelu bratankowi zamordowanego przez Niemców reprezentanta Polski.

Izraelska gazeta w której podano tę wiadomość wykorzystała okazję i ograniczyła się jedynie do stwierdzenia, że został zamordowany przez nazistów w warszawskim getto. Kolejna przymiarka do wybawiania Niemców od dokonanego w II wojnie barbarzyństwa. [Klotz was murdered in the Warsaw Ghetto by the Nazis – The Jeruzalem Post, 9.06.2019]

Kapitan zaś reprezentacji Izraela uświadomił nam, że jego rodzina wie, co to zagłada. Poniżej cytujemy obszerne fragmenty artykułu jaki ukazał się dzisiaj na portalu Tysol.pl.

Przypomnę, że rozegrany w sierpniu 2005 roku w Izraelu mecz towarzyski Polska wygrała 3:2. We wcześniejszym, rozegranym w 1998 roku, również towarzyskim wygraliśmy 2:0.

Siostry Radwańskie nie mają najlepszych wspomnień po tenisowym meczu reprezentacji Polski z Izraelem. Izraelscy kibice zachowywali się wręcz skandalicznie. Miejmy nadzieję, kibice na Stadionie Narodowym potrafią pokazać się z jak najlepszej strony. Nie udzieli im się nagonka izraelskich gazet a mecz jak to się przyjęło już przed laty powiadać „odbędzie się w miłej sportowej atmosferze”. A piłkarze nie zapominając po co znaleźli się na murawie i zejdą z boiska zwycięzcami, czego im i nam wszystkim życzę.

Waldemar Glodek, PCO

Kapitan reprezentacji Izraela: „Moja rodzina wie, co to zagłada. Postaramy się wygrać to spotkanie”

Dzisiaj o godzinie 20:45 polską reprezentację czeka mecz 4. kolejki eliminacyjnej do Euro 2020. Orły Jerzego Brzęczka zagrają z Izraelem. Nie brakuje komentarzy, że to mecz o charakterze politycznym. Słowa kapitana reprezentacji Izraela wypowiedziane podczas konferencji prasowej zdają się to potwierdzać…

Bibras Matcho, kapitan reprezentacji Izraela. [fot. screen video sport.interia.pl]

Mamy poczucie, że musimy zwyciężyć. Atutem Polaków jest własne boisko. Nasza drużyna cały czas chce się rozwijać i będziemy maksymalnie zaangażowani

– mówił Bibras Natcho, kapitan reprezentacji Izraela. Piłkarze podczas wizyty zwiedzili Warszawę, m.in Pomnik Bohaterów Getta.

To był jeden z najbardziej wzruszających momentów podczas naszego pobytu w Polsce. Pochodzę z rodziny, która wie, co to zagłada. Jesteśmy świadomi przeszłości i będziemy starali się wygrać to spotkanie

– dodał piłkarz. [Słowo „zagłada” choć występuje również jako nazwa własna i jest pisana z wielkiej litery, to w cytowanej wypowiedzi w źródłach pisana jest z małej. Zakładamy, że świadomie – przyp. red.]

Słowa Natcho wywołały poruszenie wśród internautów.

Przeczytaj cały artykuł i komentarze na TYSOL.pl ….

*

Ilustracja tytułowa: Stadion Narodowy w Warszawie, fot. Inter.

2019.06.09.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek