Msza św. medale i tańce ludowe, wizyta Prezydenta znad Wisły w San Jose, CA


Służby specjalne PRL przywiązywały szczególną rolę do pozyskania sobie Polonii. Po zakończeniu wojny nie było to takie łatwe ze względu na niechęć starej emigracji do współpracy z nadwiślańskimi władzami. Czas i wizyty nad Wisłą zmiękczały serca twardzieli. A potem poszło już gładko.

Skrupulatnie zaplanowana i zorganizowana przez służby specjalne państw zainteresowanych sprawowaniem władzy nad Plakami operacja przyniosła oczekiwane efekty. Wyselekcjonowanie przez gen. Kiszczaka spec grupy i tajne spotkania tego grona w Magdalence doprowadziło do Okrągłego Stołu. Efekty tej operacji znamy, aczkolwiek pewnie jeszcze nie wszystkie.

Aktualne podziały wśród Polaków, również tych poza granicami, są tak daleko idące, że żadna władza nie ma kłopotów do znalezienia swoich wielbicieli i kontrolowania społeczeństwa. Czego wykładnikiem są kolejne wybory.

Wielu polityków uchodzących za prawicowych chciałoby wymazać z medialnej i własnej pamięci swoje magdalenkowe biesiady. Jednak zdjęcia i realizowane przez nich przyjęte zobowiązania nie pozwalają na to. Starsi uczestnicy sprytnie przeszkolili i wysunęli na pierwszy ogień swoich wychowanków, którzy okazali się zdolnymi uczniami. W przypadki konieczności korekta następuje w ciągu jednego dnia. Premiera uwielbianego z rana, można było zastąpić już wieczorem! Młodsi, często bez magdalenkowej przeszłości [bywa, że z jeszcze lepszymi gwarancjami] potrafią bez wahania przechodzić z jednej opcji politycznej do drugiej ciągle zachowując uznanie i rzesze swoich wielbicieli. I to jest chyba sedno sztuki nowoczesnego zarządzania zdezorientowanym społeczeństwem.

Aczkolwiek wielu polonijnych weteranów walki o suwerenną Polskę uznało przekazanie przez prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego insygniów władzy Lechowi Wałęsie, będącego wówczas Prezydentem nad Wisłą, za przedwczesne to jednak – mimo dezaprobaty opozycji – akt ten nastąpił. Kolejni prezydenci odwiedzający Polonię starają się przypodobać, rozdają medale, cieszą się wspaniałymi występami polonijnych zespołów ludowych … a co jeszcze przy okazji załatwią ważnego (?) to jak zwykle dowiadujemy się po czasie.

Poniżej informacja z pobytu i spotkania z Polonią prezydenta RP Andrzeja Dudy w San Jose, spisana piórem prezydenckiego kronikarza, jaką znalazłem na portalu PREZYDENT.PL, 16.06.2019

Waldemar Glodek, PCO
2019.06.17.

* * * *

Kalifornia. Odznaczenia za działalność polonijną i kombatancką

Uroczystość wręczenia odznaczeń poprzedziła msza święta w kościele pw. Św. Brata Alberta w San Jose (1 / 36)

Zobacz także:Houston. Odznaczenia za zasługi w działalności polonijnej

Podczas spotkania z kalifornijską Polonią Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele pw. Św. Brata Alberta w San Jose.

– Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu w Kalifornii reprezentują polskość, dając świadectwo tego, skąd jesteśmy, i jacy jesteśmy – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości. CAŁE WYSTĄPIENIE>>

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczeni zostali:

w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność polonijną i kombatancką

KRZYŻEM KOMANDORSKIM

ORDERU ZASŁUGI

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Halina BUTLER

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki

KRZYŻEM OFICERSKIM
ORDERU ZASŁUGI

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Andrzej PROKOPCZUK
 

KRZYŻEM KAWALERSKIM

ORDERU ZASŁUGI

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Patrycjusz GROBELNY

Karol GROMEK

Anna PISAŃSKA

Czeslawa Barbara SZLACHTA

Więcej o wizycie w Stanach Zjednoczonych:

Źródło: prezydent.pl, 16 czerwca 2019

*

*

, 2019.06.17.
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek