Dla ocalałych z Holocaustu Żydów będą dodatkowe niemieckie wypłaty. Ocaleni Polacy mogą o tym zapomnieć


Zamiast finansowego wsparcia dla Polaków będących ofiarami niemieckich zbrodni, dostajemy sugestie, aby siedzieć cicho, bo kwestia zachodniej granicy Polski wcale nie jest taka ostatecznie przesądzona, jak mogłoby się nam wydawać.

Niemiecki rząd podjął właśnie decyzję, aby wypłacać dodatkowe świadczenia pieniężne (po kilkaset euro miesięcznie) dla ok. 5 tys. Żydów, którzy ocaleli z Holocaustu, a obecnie mieszkają w Izraelu. O decyzji w tej osobiście poinformował premier Izraela Benjamin Netanyahu. Powstaje pytanie – dlaczego na podobne dodatkowe świadczenia nie mogą liczyć Polacy, którzy ocaleli z Zagłady? Dlaczego tacy ludzie jak Winicjusz Natoniewski, którzy cudem przeżyli niemieckie pacyfikacje doznając przy tym potwornych obrażeń, nie są godni takich świadczeń?

Benjamin Netanyahu poinformował kilka dni temu na Twitterze, że ponad 5 tys. Żydów, którzy przeżyli Holocaust, a obecnie mieszkają w Izraelu, otrzyma w najbliższym czasie dodatkowe wsparcie finansowe od niemieckiego rządu w postaci kilkuset euro miesięcznie. – „To ważne. Ci ludzie zasługują na to. Dziękuję niemieckiemu rządowi” – powiedział Netanyahu w materiale wideo opublikowanym na Twitterze.

Zastanawiające jest to, że na podobne wsparcie nie mogą liczyć polskie ofiary organizowanego przez Niemców przemysłu zagłady. Jak do tej pory władze RFN wypłaciły prześladowanym przez nazizm równowartośćokoło 70 mld euro. Obywatele Polski – czyli kraju, który najbardziej ucierpiał pod okupacją niemiecką, który stracił relatywnie najwięcej obywateli – otrzymali z tej kwoty zaledwie 1,5 mld euro. To 2,2 proc. kwoty wszystkich wypłaconych odszkodowań.

W kontekście powyższego warto przypomnieć historię pana Winicjusza Natoniewskiego. Jako 5-letni chłopczyk cudem przeżył on dokonaną przez niemieckich SS-manów pacyfikację swojej rodzinnej wsi. Doznał jednak okrutnych poparzeń całego ciała (Niemcy spalili jego dom, w którym się ukrył). W ciągu życia przeszedł kilka bolesnych operacji, których celem była rekonstrukcja jego twarzy. W 2007 roku skierował przeciwko państwu niemieckiemu pozew żądając odszkodowania za doznane w czasie okupacji cierpienia. Sprawa zakończyła się 5 lat później orzeczeniem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze, który stwierdził, że nawet w przypadku zbrodni wojennych Niemców chroni zasada immunitetu państwowego. 
[…]

Przeczytaj cały artykuł ……

Źródło: niewygodne.info.pl , 21.08.2019

Ilustracja tytułowa za wikipedia.pl

*

, 2019.08.27.
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci