W nawiązaniu do wyborów: Hrabia Potocki, prezydent II RP


W niedzielę, 13 października odbędą się nad Wisłą kolejne wybory parlamentarne. Jaki jest status prawny władz rządzących w Polsce?

Po zakończeniu wojny, przy aprobacie prezydenta USA Franklina D. Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, Józef Stalin przejął Polskę, z czasem powstała PRL. Zwycięska Armia Czerwona zainstalowała nam władzę składającą się z przybyłych z nią ludzi sowieckich. Potem mieliśmy ogólnopolski ruch niezadowolenia, Solidarność, stan wojenny, Magdalenkę i okrągły stół.

Okrągłostołowa szopka to był ten spektakl, który powinien – wg scenarzystów, reżyserów i występujących w niej kukiełek – sprawić nam radość i zadowolenie z nowej rzeczywistości.

Ostatnimi laty jednak na scenie – tej jak się z czasem okazało wcale nie radosnej sztuki o wolności Polski – w szaleńczym tempie zaczynają pojawiać się nowe, jakby nieprzewidziane we wcześniejszym scenariuszu wątki.

Jednym z nich jest pojawienie się przed kilku laty w kraju hrabiego Jana Zbigniewa Potockiego z dokumentami prezydenta II RP na Uchodźstwie co ubarwiło zdecydowanie scenę polityczną.

Już w 2009 roku, na komunikat hrabiego Potockiego jako prezydenta RP na Uchodźstwie skierowany do rządu III RP w Warszawie Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odpowiedziała, że:

w 1990 roku insygnia władz polskich na uchodźstwie zostały oficjalnie przekazane ówczesnemu Prezydentowi RP Lechowi Wałęsie przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Od tego czasu władze Rzeczypospolitej nie uznają samozwańczych władz RP”. (za: polityka.pl, 16.12.2009)

Jeżeli chodzi o przekazanie insygniów władzy przez prezydenta Kaczorowskiego spotkałem się wielokrotnie z opinią weteranów, że akt ten został dokonany przedwcześnie. Mówiono o trzech osobach rządzących, taki swoisty Triumwirat. Prezydent Kaczorowski był jednym z trzech i nie miał aprobaty pozostałych dwóch opcji, mówiono. Lata mijają, świadków pamiętających tamte wydarzenia w zawrotnym tempie ubywa.

Podnoszony temat ciągłości konstytucyjnej RP jest istotny w konfiguracji powstania wolnej Polski po wyjeździe w 1939 roku władz na zachód, kraju pozostawiając siatkę delegatury. Czy zatem podstawy prawne do działalność aktualnych władz są wystarczające na to aby uznać je za prawowite?

Żeby daleko nie cofać się w czasie, Magdalenka i okrągły stół, ustalenia tam poczynione i późniejsze wybory mają duże grono nie tylko oponentów, ale również nie uznających efektów tej gangsterskiej transformacji. Jak również efektów pracy prezydenta Kwaśniewskiego nad wprowadzoną konstytucją.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe (zdominowane wówczas przez postkomunistów z SLD-PSL). Aby mogła wejść w życie musiała być jeszcze zatwierdzona w ogólnokrajowym referendum. Mimo, że w plebiscycie za jej przyjęciem było 53,4 proc. głosujących, to przy uwzględnieniu bardzo niskiej frekwencji (42,86 proc.), okazało się, że uchwaloną przez ZN konstytucję poparło jedynie 22,6 proc. uprawnionych do głosowania. Niska frekwencja nie przeszkodziła jednak Sądowi Najwyższemu uznać ważność referendum. (za: Niewygodne.info.pl)

Poniżej kilka spotkań z hrabią Janem Zbigniewem Potockim, prezydentem II RP zarejestrowanych na Youtubie.

Waldemar Glodek, PCO


Hrabia Jan Zbigniew Potocki! Kim jest człowiek, który twierdzi, że jest legalnym prezydentem!

Źródło: wRealu24 na YT,


Pozew sądowy o ustalenie kto jest prezydentem Polski – Jan Zbigniew hrabia Potocki

Źródło: PorozmawiajmyTV, 23 maja 2017.


Jan Zbigniew Potocki u Roli! Kim jest? Hrabią, prezydentem II RP, „oszustem”? Sąd arbitrażowy.

Źródło: wRealu24 .


Robert Majka o Potockim

Źródło: SPRAWY POLSKIE, za: Jerzy Ziemba, 12 stycznia 2019.


Ilustracja tytułowa: Jan Zbigniew Potocki z żoną podczas pogrzebu Juliusza Nowiny – Sokolnickiego. Fot. za: Marek Henzler/Polityka, 16 grudnia 2009.

, 2019.10.12.
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek