Podstawowym zadaniem SRK jest likwidacja polskich kopalń!


Mamy do czynienia z ogromną nagonką na polski węgiel. Chcą likwidować kopalnie, wydobywać jak najmniej węgla. Powinniśmy bazować na węglu! Na naszym czarnym złocie.
– Bogdan Gizdoń

Jak to jest, że od wielu lat geolodzy odnośnie polskich zasobów węgla mają rozbieżne oceny co do zasobów. Mając do użytku najnowsze technologie zaskakują nas coraz to nowymi i to diametralnie odmiennymi informacjami co do tego ile i jakiego węgla mamy pod stopami na terenie naszego kraju.

Z jednej strony kolejne rządy na siłę likwidują kopalnie, o których wiadomo że mają zasoby na jeszcze długie lata, z drugiej sprowadza się węgiel z zagranicy. Zapewne ktoś robi na tym dobry interes. Czy doczekamy się na liczne zapytania i interpelacje poselskie w sprawie polskich zasobów naturalnych konkretnej odpowiedzi. Bo nie tylko o węgiel chodzi. Fuszerka rządzących jest wręcz przerażająca, a szkody jakie ponosi z tego tytułu przeciętny Kowalski zbyt duże aby temat ten zamiatany przez lata pod dywan nadal był ukrywany przed Polakami.

Na początku okradano nas w ramach transformaty ustrojowej, teraz załatwia się nasze dobra w rytmie przeróżnych restrukturyzacji. Przydała by się jakaś Wielka Orkiestra ratowania polskich zasobów naturalnych. Czy jednak te zasoby nadal są one polskie? Takie pytanie coraz częściej zadają sobie Polacy patrząc na rosnące zadłużenie III RP i ciągle nowe obiecanki kolejnej rządzącej trupy.

Przed laty zobowiązania magdalenkowo-okrągłostołowe próbowała pokrzyżować Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. Nie udało się. Leppera znaleziono martwego, Giertych nie chcąc skończyć podobnie zajął się adwokaturą. Sojusznicze zobowiązania konfidentów przerastają możliwości oporu niezorganizowanego społeczeństwa. Ostatnio skrzyknęło się trochę osób mających „odrębne zdanie” na zarządzanie Polską. Prześliznęli się przez gęste sito wyborcze wchodząc w małej, ale za to aktywnej grupie do Sejmu. Oj, sojusznicy transformacji nie lubią Konfederacji, nie lubią. Obawiają się. Najbardziej chyba tego, że społeczeństwo słuchając wystąpień debiutujących posłów może się kapnąć i rozpoznać dotychczasową przebiegłą grę przy przysłowiowym korycie.

Ale wracając do górnictwa. Dla uściślenia, co to jest restrukturyzacja? Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN:

restrukturyzacjarestrukturalizacja «zmiana struktury gospodarczej kraju lub przedsiębiorstwa mająca zwiększyć ich wydajność lub funkcjonalność»

A co ma w swoich zadaniach zapisane SPÓŁKA RESTRUKTURYZACJI KOPALŃ S.A. w Bytomiu?

Zrzut ekranu: Zadania Spółki, SRK.com, 2020.01.24 – 20:31

Podstawowym zadaniem spółki jest prowadzenie likwidacji kopalń!

Również Wikipedia.org nie pozostawia złudzeń podając, że:

Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA – przedsiębiorstwo z siedzibą w Bytomiu. SRK jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, powołaną do prowadzenia likwidacji kopalń.
[…]
W 2018 r. do SRK należały zakłady kopalnie:
Anna
Boże Dary
Centrum
Jas-Mos
Kazimierz-Juliusz
Krupiński
Makoszowy
Mysłowice
Pokój
Śląsk
Wieczorek
[za: pl.wikipedia.org]

Czyli jeżeli SRK spełni pokładane w niej nadzieje rządzących nad Wisłą będą one likwidowane.

Żeby było weselej, to Wikipedia podaje ile to dopłacono z budżetu RP [czytaj z kieszeni podatnika!] do działania tejże spółki:

Razem w latach 2009-2016 SRK otrzymało dotacji podmiotowych [??] 1880,6 mln zł [rozwijając 1 880 600 000 zł] i dotacji celowych [??] 430,3 mln zł [rozwijając 430 300 000 zł].

Nie będę komentował tych danych. Przypomnę jedynie że te pieniądze pochodzą z naszych kieszeni. Dam sobie również spokój z wieloma innym danymi, które jak się czyta na portalu SRK przysłowiowy „nóż w kieszeni sam się otwiera„.

Są jednak na Śląsku ludzie myślący. Nie dają za wygraną. Mimo przeszkód robią co mogą aby uratować górnictwo. Nie godzą się z wieloma bzdurnymi zarządzeniami rządowymi powielanymi z dyrektyw Unii Europejskiej, czy też globalnych instytucji klimatycznych. Do tej walki z bezmyślnością „uczonych” należy opracowany program zmiany zwyczajnych, używanych dotychczas pieców węglowych które po adaptacji spełniają stawiane wymogi. Wykonywane niskim kosztem działają od kilku lat w wielu miejscach. Oczywiście przeszkód ku temu wiele, bo to jest za proste rozwiązanie. No i pewnie nie posiadające certyfikatu od Grety Thunberg, która odwiedziła Bełchatów aby spreparować film wyszydzający elektrownię. W tym samym czasie gdy rząd w Polsce likwiduje górnictwo, Niemcy likwidują wsie i lasy otwierając nowe kopalnie…. Czy również pomagają w restrukturyzacji na Śląsku?

Najnowsza niespodzianka to Kopalnia „Pokój” w Rudzie Śląskiej miała fedrować do końca 2022 roku. Dziś jest poważna groźba, że zakończy wydobycie jeszcze w tym roku, do czego dopuścić nie chcą ani górnicy ani związkowcy. – poniżej trochę wieści z prasy górniczej w sieci.

Waldemar Glodek, PCO


Górnicy z PGG: musimy bronić polskiego górnictwa!

Jedno ze spotkań górników w obronie polskiego górnictwa. [ Fot. za: silesia24.pl ]

Górnicy spotkali się, by dyskutować o polskim górnictwie. Organizatorzy mają nadzieję, że to dopiero początek, a górnicy zmotywują się i zawalczą o swoje. Zdaniem Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych rząd musi stawiać na polski węgiel, bo jest jednym z najcenniejszych surowców w Polsce.

Według komitetu górnicy muszą się zaangażować w obronę polskiego górnictwa. Organizacja chce uświadomić górników, że są szanse do uratowania sytuacji na polskich kopalniach.

Pod ziemią mamy jeszcze sporo zasobów węgla wartego kilka bilionów złotych i powinniśmy go wykorzystać. Są technologie, które pozwalają czysto spalać węgiel.

Możemy z tzw. „kopciucha” zrobić urządzenie do zgazowania węgla. Nie musi nam kopcić z komina po zastosowaniu tej technologii
– Bogdan Gizdon

Organizatorzy liczą na cykl spotkań podczas których uświadomią górników, że to od nich zależy przyszłość kopalni. Wg komitetu trzeba wywierać nacisk na rząd, aby rozmawiać o rozwiązaniach, które zostały omówione na spotkaniu.

W sejmie już podejmowane są dyskusje dzięki zespołowi parlamentarnemu. Na polskich kopalniach wrze. Ważą się losy kopalni „Pokój”, a w jej ślad mogą iść następne. Być może ta sytuacja zmotywuje do licznego zaangażowania się w sprawy polskiego górnictwa.

Źródło: Silesia24.pl , 18.01.2020.


Ilustracja tytułowa fot. flickr.com/Kris Duda, za: tvpparlament.pl.

2020.01.25.
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek