Wojna o polską miedź. Górnictwo …


Od lat temat zasobów surowcowych w Polsce okresowo staje się czołowym tematem mediów. Dzieje się to nie bez powodu. Coś musi być na rzeczy skoro jednego dnia ktoś nie tyko ważny ale znający się na rzemiośle geologicznym mówi że jesteśmy mocarstwem kopalin, a już następnego dnia wiemy z mediów, że to jedynie przypadek, wcale nam nie grozi geologiczne Eldorado.

Pamiętam jak w grudniu 1980 roku z małżonką wypoczywaliśmy nad Bałtykiem uzupełniając brakujący jod nadmorskimi spacerami gdy dowiedzieliśmy się o eksplozji ropy w Karlinie. Niezwłocznie znaleźliśmy się w pobliżu ognistego gejzera, teren natychmiast obstawiono, z naszej odległości sięgał „niebios”, potem przeczytaliśmy że miał 120 m.

9 grudnia 1980 r., wybuch ropy w Karlinie [fot. Bogdan Różyc / PAP za: Fakt.pl].

Wtedy to w dzienniku wieczornym usłyszałem, że będziemy szejkami Europy. Potem wytłumaczono nam że jednak nie! Ropa się wypaliła, czy coś takiego, nie mniej z Eldorado finito. A o geologu z wieczornego dziennika można było zapomnieć, był nowy.

Zapewne przydługi ten wstęp o ropie skoro miało być o miedzi. Nie mniej chciałem zwrócić uwagę na to, że poza specjalistami, geologami, czy też górnikami są jeszcze decydenci, którzy bez względu na kwalifikacje mają ostateczne zdanie. Nie tyko w tej dziedzinie, okazuje się że już tak dobrze są usadowieni, że są specjalistami na każdym państwowym stołku.

W swojej kampanii wyborczej Konfederacja podkreślała i obiecała, że zajmie się tematem zarówno zamykania kopalń pod różnymi pozorami, jak i wiszącej w powietrzu wieści o pozbyciu się wszystkiego co pod ziemią w granicach Polski. Nie tak dawno opędzlowano wybrzeże Bałtyku Duńczykom. Nie wiele zostało już do sprzedaży. Z desperackich ruchów nadwiślańskich władz można odczuć, że ich życie na kredyt dobiega końca. Nareszcie będzie okazja przekonać się, że Jerzy Urban, sztukmistrz propagandy komunistycznej w PRL, mylił się twierdząc, jakoby rząd miał się sam wyżywić.
Poniżej temat jest gorący przytaczam fragmenty artykułów, cytuję kilka wypowiedzi w temacie polskich zasobów geologicznych, które aczkolwiek problemu nie rozwiązują to dają pewien obraz meandrów zarządzania polską gospodarką.
Waldemar Glodek, PCO


Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych

Czy Polacy są właścicielami ogromnych bogactw surowców naturalnych, czy właściwie Polska nie posiada tych bogactw, jak mówi obecny Główny Geolog Kraju min. Piotr Dziadzio?

Sprawdzimy to…. Ma być konfrontacja obu ministrów.

Jaka jest prawda o polskich zasobach mówi Krzysztof Tytko na portalu wRealu24:

14 lutego o 23:00 Wreszcie są upubliczniane materiały na które czekamy! Zapraszam wszystkich do współpracy w walce o miejsca pracy w polskich kopalniach. Powstrzymamy dalszą likwidację kopalń i państwa polskiego! Już zasoby surowców naturalnych są oddawane przez „polski” rząd PiS obcym kapitałom! – spółki Miedzi Copper Corporation z Kanady. Przejmą złoże większe od dotychczas wydobytych przez KGHM. Jeszcze został podpis prezydenta Andrzeja Dudy, aby tak się stało. Rząd PiS wprowadza prawo działające wstecz, aby ten niecny proceder się dokonał! Musimy być w Warszawie aby do prezydenta dotarło, że ma służyć interesom polskiego społeczeństwa, bo taką przysięgę składał narodowi polskiemu!

15 lutego 2020 05:15 …. a jeszcze w dniu 10.02.2020 Główny Geolog Kraju, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bogactw Naturalnych i Aktywów Narodowych oraz przedstawiciele rządu podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zapewnienia Bezpieczeństwa Energetycznego Polski w Oparciu o Krajowe Nośniki Energii oraz OZE w tym samym dniu NIE potrafili udzielić odpowiedzi na pytania obywateli! Po przegłosowaniu przez PiS w 100% ustawy PRAWO DZIAŁA WSTECZ i obejmującej WŁASNOŚĆ GÓRNICZĄ, czyli wszystkie zasoby włącznie z wodą w dniu 13.02.2020 /ustawa jeszcze NIE działa/ dostarczyć nam wiadomość prasową już w dniu 14.02.2020 o kanadyjskich sukcesach w POLSKIEJ MIEDZI !!! Jakim cudem już Kanada ma klepnięte ??? JAKIM CUDEM !

13 lutego o 08:43 W sejmie od lat trwa zmowa milczenia i cenzura prewencyjna. Dziennikarze mają polecenie mówić tylko o tym i tak by chronić interes korporacji i polityków układu pookrągłostołowego. 

Za: OKOPZN – FB, 16 lutego 2020.


PRZEZ DZIAŁANIA LOBBYSTÓW W MINISTERSTWACH ODDAJEMY ZASOBY MIEDZI OBCEMU KAPITAŁOWI

Krzysztof Tytko. Fot. wnet.fm

Przez działania lobbystów w ministerstwach oddajemy zasoby miedzi obcemu kapitałowi – przekonuje na antenie wnet.fm Krzysztof Tytko. – Aż 80% koncesji na wyszukiwanie metali zostało wydanych firmom z kapitałem zagranicznym – zaznacza.

Krzysztof Tytko to ekspert sektora paliwowo-energetycznego i były dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego Czeczott. Wywiad odbył się w czwartek.

Ekspert mówił o procedowanych przez parlament poprawkach do prawa geologicznego:

Ta poprawka jest przeciwko strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (…) jak również przeciwko repolonizacji (…) biuro legislacyjne sejmu i senatu negatywnie zaopiniowało, a mimo to posłowie zagłosowali za tą nowelizacją. Oznacza ona, że wracamy do poprzedniego trybu udzielania koncesji.
Do 2014 roku koncesje udzielane były pierwszej firmie, która zgłosiła chęć wydobycia w danym miejscu. Od 2015 roku w biuletynie publicznym umieszcza się informację o chęciach danej firmy do wydobycia, a potem przez kilka miesięcy inne podmioty mają możliwość przebicia jej ofery. Teraz wraca się do systemu sprzed 2015 roku:
W tej chwili przywrócono to, że jedynym koncesjonariuszem na poszukiwanie i rozpoznanie najbogatszych zasobów naturalnych wokół KGHM-u zostanie jedna firma.

Na marginesie ekspert przypomniał, że KGHM nie jest już spółką skarbu państwa, który kontroluje tam jedynie ok. 30% akcji.

Aktualnie koncesję w Nowej Soli posiada Miedź Copper Corporation. Prezes tej firmy potwierdził, że w tym miejscu znajdują się pokaźne zasoby miedzi, srebra i złota:

Prezesem jest dr Stanisław Speczik, były prezes KGHM-u, były dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, działający wcześniej w Ministerstwie Skarbu państwa. To jest osoba, która przed przejęciem Miedzi Copper Corporation, była całkowicie zorientowana jakie zasoby zostały udokumentowane za czasów PRL-u.

Wiceprezesem firmy został prof. Konrad Raczkowski, były wiceminister finansów, obecny członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także były dyrektor Banku Ochrony Środowiska:

To są osoby bardzo zorientowane w sprawie zasobów geologicznych w Polsce. Jest silne podejrzenie, że te osoby lobbują u władzy o uzyskanie wyłącznych koncesji. (…) Zasoby naturalne są własnością skarbu państwa, czytaj – narodu i dzisiaj głosami PiS dokonujemy transakcji przekazania kontroli nad najcenniejszymi zasobami miedzi i innych pierwiastków obcym kapitałom poprzez lobbystów (…) ta nowelizacja pozwala w trybie bezprzetargowym na przydzielenie im kolejnych zasobów.

Jak zauważa Krzysztof Tytko, wcześniej 80% koncesji na wyszukiwanie metali zostało wydanych firmom z kapitałem zagranicznym:

Teraz była kapitalna okazja, ażeby to wszystko odwrócić i powołać narodowy koncern wydobywczy, który mógłby skorzystać z tych zasobów zgromadzonych w pięciu spornych obszarach koncesyjnych.

Krzysztof Tytko powraca porusza również temat wielomiliardowych inwestycji KGHM w Chile:

Sierra Gorda, były wielkie plany, że spółka zarobi duże pieniądze, a to jest jedna wielka wpadka.

Ekspert zarzuca także Prawu i Sprawiedliwości zakup węgla z Rosji:

„Import zwiększył się dwukrotnie (…) przy takim bogactwie naturalnym, jakie my mamy!”.

Jak informowaliśmy, firma Zielona Góra Copper należąca do kanadyjskiej MCC otrzymała w ostatnim czasie decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej nowego złoża rud miedzi i srebra „Nowa Sól”. Szacowane zasoby to 848 mln ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi oraz 36 tysięcy ton srebra.

W tym kontekście należy przypomnieć, że w końcu ub. roku politycy Konfederacji ostrzegali, że państwo polskie może utracić kontrolę nad swoimi surowcami strategicznymi, szczególnie miedzią. Dotyczy to m.in. wydobycia miedzi w Lubuskiem, gdzie KGHM może zostać wyparty przez kanadyjską firmę MCC, a także podatku miedziowego, który w wyniku presji USA mógłby zostać zlikwidowany lub znacznie obniżony.

Polska posiada 4 proc. światowych zasobów miedzi i pod względem jej wydobycia znajduje się na 13 miejscu na świecie. Podatki i opłaty od KGHM przyniosły budżetowi państwa w ciągu siedmiu lat 11 mld zł.

Kresy.pl / wnet.fm

Za: KRESY.pl , 16 lutego, 2020 / Polski Ruch Patriotyczny , 2020.02.16.


Nowe złoże miedzi w Polsce. Dokumentacja zatwierdzona

Firma Zielona Góra Copper otrzymała decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej nowego złoża rud miedzi i srebra „Nowa Sól”. Zatwierdzone zasoby złoża szacowane są na 848 milionów ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi oraz 36 tysięcy ton srebra. Jest to pierwsze od ponad 40 lat całkowicie nowo odkryte złoże w Polsce.

[…] Jest to jedno z najgłębiej położonych i zidentyfikowanych złóż w kraju. Nowo odkryte złoże zlokalizowane jest w województwie lubuskim na terenie gmin Kolsko, Nowa Sól i Siedlisko, w powiecie nowosolskim, gminy Sława w powiecie wschowskim oraz gminy Bojadła w powiecie zielonogórskim.

Przeczytaj cały artykuł….

Źródło: WNP.pl – GÓRNICTWO , 14 lutego 2020.


Chcemy prawdy o naszych zasobach surowcowych

[…] wiele kompetentnych osób już od dawna twierdzi, że nasz kraj dysponuje niewyobrażalnymi bogactwami, po które z jakichś tajemniczych powodów nikt się nie schyla. Przeglądając zestawienie surowców mineralnych Polski opracowane przez mgr inż. Andrzeja Łodzińskiego zaparło mi dech z wrażenia zwłaszcza, że jak twierdzi autor powstało ono w oparciu o powszechnie dostępne dane geologiczne. Gdyby te wszystkie informacje okazały się prawdziwe to można by Polskę nazwać wielkim surowcowym Eldorado, które powinno nasze państwo uczynić niezwykle bogatym.

Teraz czas na kilka danych ze wspomnianego opracowania opublikowanego na portalach www.prudnik.pl i pressmix.eu: Złoża metali w okolicach Suwałk (tytan, wanad, żelazo i metale ziem rzadkich) Zasobność – 1 500 000 000 ton rudy (1,5 mld ton); Wartość samego tytanu to 355 000 000 000 dolarów USA (355 mld $). Całkowita wartość złoża przekracza 1 000 000 000 000 USD (bilion dolarów!). [… ] Złoża molibdenu, wolframu, miedzi pod Myszkowem (Jura Krakowsko-Częstochowska). Obok tych metali zawsze występuje złoto, srebro i selen. Zasobność – 726 000 000 ton rudy (726 milionów ton); Wartość samego tylko molibdenu – 14 520 000 000 $ (14,52 mld $). Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląskimi. Obok niklu w złożach występuje złoto i platynowce. Zasobność – 14 000 000 ton rudy (14 mln ton); wartość tylko niklu około 4 000 000 000 $ (4,00 mld $). […] Złoża złota w różnych lokalizacjach głównie na terenie Dolnego Śląska: Zasobność – 350 ton kruszcu; Wartość – 14 000 000 000 (14,00 mld $). Złoża miedzi i złota w rejonie Bytomia Odrzańskiego – zasobność: Miedź – 8 000 000 ton metalu (8 mln ton). Złoto – 100 ton kruszcu. Wartość razem około 62 500 000 000 $ (62,50 mld $). […] – pisze Mirosław Kokoszkiewicz

Przeczytaj cały artykuł . . .

Za: POLISH CLUB ONLINE , 14.11.2017.


Skandaliczne zachowanie kolejnych rządów RP! Udają, że nic nie wiedzą o polskiej ropie i gazie?

Prof. Ryszard H. Kozłowski [fot. YT].

Arabia Saudyjska posiada tylko 200 mld baryłek ropy a Polska posiada 4000 mld baryłek ropy. Gdzie jest polski rząd?!!!  Dlaczego tego surowca się jeszcze nie wydobywa??? Wygląda na to że polski rząd nie wie jak bogate surowce naturalne posiada Polska!!! Bo gdyby wiedział to czy nie byłoby to w interesie Polski tę ropę i gaz wydobywać??? Posiadamy jedne z największych na świecie złóż ropy i gazu a jesteśmy jednym z najbardziej wykorzystywanych i najbiedniejszych krajów świata!!! Już kilkadziesiąt lat temu gdzieś na Pomorzu wytrysła ropa, powstała ponoć nawet piosenka „za ropy strugi spłacimy długi”.

Potem nastąpiła…… cisza! Kiedy w końcu staniemy się drugą Norwegią gdzie poprzez dobre zarządzanie tymi dobrami wspólnymi narodu wprowadzi się i u nas tzw.dochód gwarantowany (dywidendę narodową) dla każdego obywatela??! Kiedy w końcu POLACY zaczną wydobywać i wykorzystywać z korzyścią dla własnego narodu najbogatsze surowce naturalne?

Zamiast prowadzić między sobą wyniszczające wojny na słowa, walczmy o WSPÓLNY dobrobyt dla WSZYSTKICH Polaków! Dla nas, dla naszych dzieci i wnuków! Zmuśmy rząd do tego abyśmy wydobywali naszą polską ropę i gaz! Rozsyłajcie!

Przeczytaj cały artykuł . . .

Za: POLISH CLUB ONLINE , 24.04.2017.

Ilustracja tytułowa: Wytop miedzi. [Fot. shutterstock / cooper miners]


2020.02.16.
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek